I dnes se trendové a krásné trvalkové záhony neobejdou bez údržby. Seznamte se s několika typy řezů, abyste dokázali aplikovat ten správný pro své oblíbené rostliny.
trvalkový záhon
Velmi častým slovním spojením skloňovaným v souvislosti s výsadbami trvalek je jejich bezúdržbovost nebo nízká údržbovosť. Žádná výsadba bylin však není bezúdržbová a v takzvaných bezúdržbových (navrhovaných zejména z divokých přírodních trvalek, jako například směs rostlin připomínající luční společenstva) zas nenajdeme oblíbené záhonové trvalky. Pokud chceme správně pečovat o výsadbu záhonových trvalek, jednotlivé ošetřovatelské zásahy musíme provést správným způsobem, ve vhodném čase a ve správné intenzitě.
Základem péče o trvalkové výsadby jsou zálivka, odstraňování plevele, hnojení, mulčování, kontrola zdravotního stavu a v neposlední míře řez. U některých druhů k tomu přibývá i vyvazování rostlin a zmlazování.
V záhoně navrženém ze záhonových trvalek můžeme v průběhu roku aplikovat až 7 rozdílných způsobů řezu, podle druhu zastoupených rostlin. Neznamená to, že každou trvalku třeba řezat všemi vyjmenovanými způsoby řezu, ale podle druhu najdeme ten správný řez.
Třapatka střapatá
Třapatka střapatá (Rudbeckia laciniata)
Třapatka má sklony k vysemeňovaniu, proto ji po odkvětu ostříháme.
Stanoviště: sluneční s mírně vlhkou až vlhkou půdou
Hustota výsadby: 1 rostlina / m2, výsadba na vzdálenost 90 cm
Výška: cca 180 – 200 cm
Které trvalky řezat už v květnu?
Mnoho trvalek, jako jsou astra novobelgická (Aster novi-Belgii), hvězdnice novoanglická (Aster novae-angliae), Letnice (Erigeron hybridus), mají tendenci pod vlivem deštivého a větrného počasí pod váhou květů poľahnúť. Seříznutím čerstvě nabobtnalých výhonů v průběhu května na polovinu jejich délky dosáhneme pevnější výhony a intenzivněji rozvětvení. Zvýšíme tak jejich odolnost proti vlivům nepříznivého počasí. Kvetení se zpozdí o přibližně 20 dní.
Seříznuté výhony (vrcholové odřezky) můžeme nechat zakořenit v množiarenskom substrátu a získáme tak dostatek sadebního materiálu na další experimentování s rostlinami.
Letnice ozdobná
Letnice ozdobná (Erigeron speciosus)
Mladé květnové výhonky můžeme seříznout, čímž snížíme celkovou výšku rostliny a podpoříme bohaté rozvětvení. Bude tak odolnější proti větru.
Stanoviště: sluneční s mírně vlhkou půdou
Hustota výsadby: 8 rostlin / m2, výsadba na vzdálenost 35 cm
Výška: cca 60 cm
Opakované kvetení – klíčové je načasování
Rostliny jako stračka (Delphinium x cultorum), šanta (Nepeta faassenii) nebo šalvěj hajní (Salvia nemorosa) můžeme seříznout ve stádiu odkvétání rostlin, dříve než se vytvoří semena, a to na výšku 5 – 10 cm nad povrchem půdy. Zajistíme tím opakované, ačkoliv méně bohaté kvetení s odstupem zhruba jednoho až dvou měsíců. Když řez nutno odložit na období úplného odkvětu, obvykle už podruhé nevykvetou.

Stračka
Stračka (Delphinium × cultorum)
Seříznutí stonky těsně u odkvétání, když je vidět poslední plně rozkvetlé kytičky, vyprovokuje rostlinu, aby znovu kvetla.
Stanoviště: sluneční s mírně vlhkou půdou
Hustota výsadby: 2 rostliny / m2, výsadba na vzdálenost 60 cm
Výška: 100 – 120 cm
Jak prodloužit období kvetení
Časově velmi náročným, ale účinným typem řezu prodlužujícím období kvetení trvalek o 2 až 3 týdny je postupné odstraňování odkvetlých květů a květenství. Tento typ řezu s oblibou využíváme při péči o žebříček túžobníkovitý (Achillea fillipendulina), astra Frikartova (Aster x frikartii), krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora), helenium (Helenium hybridum), flox metlinatý (Phlox paniculata) a na rozdíl od předchozího řezu nemá za následek dlouhou přestávku v kvetení.
https://nazor.cz/pojistka-na-blbost-pojisteni-ktere-zachrani-pri-malem-karambolu-i-pri-velkem-nestesti/
https://novinyinfo.cz/pilotky-trendy-i-nadcasove-slunecni-bryle/
https://novinyinfo.cz/zdeny-bungalov-s-pusobivou-zahradou-v-japonskem-stylu/