Pátek, 29 března, 2024
aktualne
- Reklama -spot_img

Péče o užitkovou zahradu během srpna. Na co nezapomenout?

on

Léto je v plném proudu a v zahradě je stále co dělat. Máme pro vás krátký seznam prací, na které není třeba během srpna zapomenout.

Holčička v šatech zalévá zeleninu v zahradě

Péče o ovocné stromy
ovocné stromy, které jsou plné dozrávajících plodů, musíme včas podepřít. Nejlepší, dokud jsou plody malé. Jinak hrozí, že se během veternejších dní nebo silnější letní bouřky zlomí. Navíc se plody při větru mohou navzájem otloukat a poškozovat. Náchylné na zlomení bývají stromy ringlôt, švestek, broskví, hrušek, ale také višní. Použít můžeme dlouhé a pevné hole s vidlicí ve tvaru písmene V v horní části. Nebo využijeme pevné a širší dřevěné latě, přičemž do horní části zatlučeme dva hřebíky do tvaru písmene V (nebo tento tvar vypil) a dolní část zašpicatíme, aby se snadno zapíchla do půdy.

ovocný sad

Začínáme se sběrem topinambur
Topinambury jsou stále ještě nedoceněnou zeleninou, která je však neskutečně nenáročná na pěstování. Příbuzná slunečnice poroste dobře v květináči i v záhonech a můžeme ji sklízet najednou i po částech. Hlízy nejlepší vybereme rycími vidlemi. Zpracovat je můžeme hned nebo do dvou týdnů uskladněny v chladničce v igelitovém sáčku. Zakopané v chladném sklepě v písku vydrží i několik měsíců.

Topinambury v misce

Sklizeň majoránky
Pokud jsme majoránka nestihli alespoň jednou sklidit v červenci, bude nás to čekat v srpnu. Ostrými nůžkami ostříháme výhony v délce asi dvou třetin. Z těch, které necháme na rostlině, ještě vyrostou další výhonky s voňavými květy. Pro lepší sušení a následné používání strhneme z hlavní stonky listy s květinami a rozložíme na síto na bylinky nebo na plech na pečení. Dáme na stinné a teplé místo. Několikrát za den otočíme. Při použití umělého tepla nemá teplota překročit 40 ° C. Drobné lístky s květinami strhneme ze stonku před sušením nebo po usušení.

usušený majoránka

Druhá úroda zeleniny
Po sklizni hlavní plodiny máme ještě šanci stihnout jednu úrodu. Kromě špenátu můžeme vysévat saláty a ředkvičky. Záhon nejdříve pečlivě odplevelíme, dáme si zvlášť záležet na likvidaci vytrvalých plevelů, jako je pýr, svlačec nebo bršlice. Těžší půdu zlehka přeryjeme, lehkou písčitou postačí nakypřit vidlemi. Hnojit nemusíme. Semena vyséváme spíše řidší, aby měli novovyklíčené rostlinky dostatek světla. Proti silnému slunci je chráníme netkanou textilií. V případě sucha pravidelně zaléváme.

Krásná zahrada se skleníkem
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak zlepšit kvalitu půdy v zahradě? Vyzkoušejte zelené hnojení!
Šneci nejen na zelí
Ani v srpnu si od boje s hlemýždi neodpočineme. Zvýšenou pozornost věnujeme porostu hlávkového zelí, která je nadmíru láká. Pokud se šnek dostane do středu hlávky, za nějaký čas následuje její vyhnívání. Kromě klasických návnad můžeme zvolit biologické řešení v podobě dravých hlístic rodu Phasmarhabditis hermaphrodita.

Šneci v zahradě

Sklizeň rakytníku
Sběr raných odrůd rakytníku začíná již v pozdním létě. Ideální je větvičky z keře odříznout, dát v pytlích do mrazničky a plody sklízet až potom. Při mladých rostlinách je však škoda keř prořezávat, zůstává tedy časově náročnější ruční práce, kterou si můžeme rozplánovat i na několik dní. Plody nelze sklízet v zahradnických rukavicích, pomoci si můžeme tenkými chirurgickými. Během sklizně je budeme muset párkrát vyměnit, když se roztrhnou na ostrých větvičkách.

Mohlo by Vás zajímat

V hlavní roli garážová vrata, aneb podle čeho je vybírat?

Stavíte rodinný dům nebo jste zakoupili již postavenou nemovitost a váháte nad nákupem těch správných garážových vrat? Kromě estetické funkce a zvyšování hodnoty nemovitosti...